Pět tipů jak vytvořit jarní kvetoucí záhon
Přidáno 26. 7. 2024 21:43:43 Počet shlédnutí 3633
Jak správně vysazovat tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty, okrasné česneky, a další cibuloviny pro vytváření barevných kompozic, s co nejdelší dobou kvetení.
Využijte tyto nápady, a budete mít zahradu rozzářenou barvami od března do konce května. Trochu strategie během výsadby se Vám ve výsledku rozhodně odvděčí bohatým kvetením během celého jara. Tato jednoduchá pravidla Vám mohou pomoci ušetřit čas, a vyhnout se nejčastějším chybám.
1. Dlouhé kvetení.
Každý zahradník chce, aby byl jeho květinový záhon dekorativní po co možná nejdelší dobu. Výsadba jarních cibulovin je nejlepší cesta, jak na zahradu dostat barvy již v únoru, nebo březnu. Správný výběr, a správná kombinace různých druhů cibulek, Vám umožní udržet záhon kvetoucí až do konce května, kdy jarní cibuloviny vystřídají letničky, nebo v letě kvetoucí trvalky. Používejte kalendář kvetení jarních cibulek, a vysazujte na stejný záhon cibulky s různou dobou kvetení.
Výsadba cibulovin s různou dobou kvetení na stejném místě, se provádí způsobem „lasagne". Hloubka výsadby různých druhů cibulovin souvisí s velikostí cibulky. Větší cibulky, například okrasných česneků, se sázejí hlouběji, než drobné, například hlízy krokusů. Hlavní pravidlo zní – cibulky se vysazují na hloubku, jež představuje trojnásobek výšky samotné cibulky.
Tento způsob výsadby Vám dovolí ušetřit místo, a zaručí dlouhý dekorativní efekt na stejném místě. V příkladu uvedeném na obrázku, vykvetou krokusy již v březnu, v dubnu je nahradí narcisy, a pak nastoupí tulipány, například ze skupiny jednoduchých pozdních, které pokvetou až do poloviny května.
2. Přirozený vzhled.
V moderní zahradní tvorbě se nedoporučuje vysazovat cibuloviny jednotlivě, po 2-3 kusech, do řad, nebo do pravidelných tvarů. Abychom docílili efektu blízkého k přírodnímu, vysazujeme jarní cibuloviny nepravidelně, a ve skupinách. To dodá zahradě harmonii, a bude působit zklidňujícím dojmem.
Existuji 2 hlavní způsoby, jak vytvářet takové výsadby:
1. Nahodilá výsadba.
Představte si prostor, ve kterém chcete cibulky zasadit. Cibule nahodile rozházejte, a tam, kde cibulka spadla, ji zasaďte. Touto výsadbou nejlépe dosáhnete přírodního efektu.
2. Skupinová výsadba do „hnízd".
Na řešeném prostoru vytvořte několik výsadbových „hnízd". Umisťujte „hnízda" na různé vzdálenosti jedno od druhého, od 20 do 50 cm, snažte se o nepravidelnou kompozici, symetrie není žádoucí. Do jednotlivých hnízd vysazujte po 3-5 velkých cibulkách (okrasné česneky, řebčíky královské), 7-10 středních cibulek (tulipány, narcisy), případně 9-15 drobných cibulek (sněženky, modřence, ladoňky).
3. Maximální efekt - plošná výsadba cibulovin.
Pro dosažení maximálního barevného efektu vytvořte jarní záhon s plošnou výsadbou jarních cibulovin. Základem úspěchu je, při vytváření takových kompozic, použití opravdu velkého množství různých cibulovin s podobnou dobou kvetení, a použití vícero odrůd. Takový záhon nejde udělat z několika málo cibulek. Aby byl barevný efekt zřejmý, cibuloviny je nutné vysazovat ve velkých skupinách. V případě středních a velkých cibulek, se jedná o desítky, a v případě drobných cibulovin, pak o stovky cibulek od každé odrůdy.
Uvedený vzorový záhon má velikost cca 3 x 2 metry, a jsou v něm použity opravdu stovky cibulek. Vybrané cibuloviny nepotřebují vyndavat každý rok ze země, fungují jako trvalky. Určitá rekonstrukce je nutná po 5 – 6 letech. Cibulky se vysazují ve velkých skupinách do „hnízd" protáhlého, nepravidelného tvaru.
Takový „monocibulovinový" záhon je dekorativní jenom po určitou dobu, po odkvětu cibulovin může být přeměněn na letničkový záhon.
4. Kombinujeme cibuloviny a trvalky.
Základem květinové výsadby v moderní zahradě jsou trvalky. Trvalkové záhony, nebo vegetační lemy z trvalek a trav, obvykle dosahují maximálního dekorativního efektu v létě, a pokračují i na podzim. Použitím jarních cibulovin se značně rozšiřuje možnost vytváření barevných kompozic v trvalkových záhonech před tím, než nastoupí hlavní období kvetení trvalek. Samozřejmě existuje i řada trvalek kvetoucích na jaře, které můžeme vhodně kombinovat s rozkvetlými cibulovinami.
Hlavní principy kombinace jarních cibulovin a trvalek:
- Jarní cibuloviny ve smíšeném záhonu kvetou jako první (březen-květen);
- Trvalky se zapojují do jednotného porostu postupně v průběhu tohoto období, a s cibulovinami si nekonkurují;
- Začátkem léta zakryjí trvalky svým olistěním uvadající odkvetlé cibuloviny;
- Vybíráme cibuloviny, které nepotřebuji vyndavat každý rok, používáme například tulipány jenom určitých skupin (botanické, kaufmannii, gregii apod.).
Zde uvádíme příklady použití okrasných česneků ve smíšené výsadbě s trvalkami.
5. Zplaňování cibulovin v trávníku
Tento způsob výsadby je v současnosti velice populární. Nejvhodnějšími cibulovinami pro zplaňování jsou krokusy, sněženky, narcisy, modřence a tulipány. Hodně důležité je vybírat pro tento způsob výsadby botanické druhy, a ne vyšlechtěné odrůdy. Například v případě krokusů nevysazujeme vyšlechtěné velkokvěté odrůdy Crocus vernus, ale botanické odrůdy, nejčastěji označované jako Crocus species.
Cibulky nedoporučujeme vysazovat plošně, vzhledem k nutnosti sečení trávníku to často působí problémy. Vytváříme spíše jakési ostrůvky, které umisťujeme nepravidelně na ploše trávníku. Pamatujte, že cibulky nelze sekat do té doby, než začne nadzemní část rostliny po odkvětu vysychat, a zatahovat se. To znamená, že pokud potřebujeme trávník posekat, ostrůvky s cibulovinami jednoduše vynecháme.
Nevytváříme přísné hranice takových ostrůvku, přechod mezi nimi, a trávníkem bez cibulek, by měl být plynulý a nepravidelný.
Technologie výsadby není nějak složitá. Na podzim v trávníku na vytyčených místech opatrně odstraníme drny trávy, půdu pod nimi zkypříme, přidáme kompost a vytvoříme „hnízda", kam ve skupinách vysadíme cibulky. Po výsadbě drny trávníku vrátíme na původní místo, a pravidelně toto místo zaléváme, aby cibulky dobře zakořenily.
Nový komentář